Skip to content

496-498 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block10
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-I
Sq Footage2,452
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
35%
Improvement Value:$383,400
65%
Total Assessment$592,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 5872, Page 947

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4908, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1887