Skip to content

34 Joyce StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1902

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block10
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,177
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,600
54%
Improvement Value:$178,800
46%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,766+1.9%
2024$3,697+5.6%
2023$3,501+1.6%
2022$3,444+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,177DeedBook 12327, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1902