Skip to content

12 Ashley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block112
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0064

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,360
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,600
45%
Improvement Value:$628,200
55%
Total Assessment$1,133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,338+1.9%
2024$27,818+5.6%
2023$26,342+1.6%
2022$25,918+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,361DeedBook 20190, Page 36700

Property Sale

Sale
$373,000
DeedBook 5590, Page 784

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5439, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1957