Skip to content

27 Babcock PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1891

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jan 30, 1992

Property Information

Block116
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,202
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
37%
Improvement Value:$348,800
63%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+1.9%
2024$11,890+5.6%
2023$11,259+1.6%
2022$11,078+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 5201, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1891