Skip to content

247 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block116
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,800
37%
Improvement Value:$300,700
63%
Total Assessment$478,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,206+1.9%
2024$10,019+5.6%
2023$9,487+1.6%
2022$9,335+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6282, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1882