Skip to content

216 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block119
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,955
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,800
39%
Improvement Value:$343,500
61%
Total Assessment$564,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,644+1.9%
2024$11,431+5.6%
2023$10,824+1.6%
2022$10,650+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,955DeedBook 5904, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1900