Skip to content

10-12 Washington StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block119
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,655
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
35%
Improvement Value:$438,200
65%
Total Assessment$673,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,661+1.9%
2024$16,355+5.6%
2023$15,487+1.6%
2022$15,238+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 12491, Page 9778Recorded4/21/2014

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5355, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1901