Skip to content

175 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2012

Property Information

Block121
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,341
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$238,500
57%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,485+1.9%
2024$9,311+5.6%
2023$8,817+1.6%
2022$8,675+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12295, Page 2795

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 6064, Page 338

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5126, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1900