Skip to content

33 Whittlesey AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Date
Sep 16, 1996

Property Information

Block128
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
33%
Improvement Value:$280,000
67%
Total Assessment$417,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,316+1.9%
2024$9,145+5.6%
2023$8,660+1.6%
2022$8,521+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5221, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1910