Skip to content

86-88 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Church/Charitable

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 10, 1998

Property Information

Block128
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class10
Description1SF3G
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage6,356
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$507,700
67%
Total Assessment$757,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$7,742+4.3%
2000$7,426+3.3%
1999$7,185+4.3%
1998$6,891+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft6,356DeedBook 5594, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1921