Skip to content

124 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block131
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
28%
Improvement Value:$335,800
72%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+1.9%
2024$10,249+5.6%
2023$9,705+1.6%
2022$9,549+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5978, Page 457

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5596, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920