Skip to content

11 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block133
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,418
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
39%
Improvement Value:$267,200
61%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+1.9%
2024$10,143+5.6%
2023$9,605+1.6%
2022$9,451+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,418DeedBook 20230, Page 23119

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,418DeedBook 20220, Page 80300Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4819, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1930