Skip to content

3 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block133
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,624
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,900
37%
Improvement Value:$277,100
63%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+1.9%
2024$10,621+24.4%
2023$8,538+1.6%
2022$8,401+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20240, Page 533

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,431DeedBook 20220, Page 47056Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,431DeedBook 20220, Page 47055Recorded5/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920