Skip to content

39 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block134
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
36%
Improvement Value:$257,700
64%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+1.9%
2024$8,704+5.6%
2023$8,242+1.6%
2022$8,110+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,573DeedBook 20190, Page 99517

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 12489, Page 6193Recorded4/4/2014

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5812, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1920