Skip to content

41 Cherry StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block135
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
36%
Improvement Value:$309,300
64%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+1.9%
2024$11,693+5.6%
2023$11,072+1.6%
2022$10,894+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 5833, Page 4

Property Sale

Sale
$186,000

To:

DeedBook 5630, Page 9

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1911