Skip to content

85 Chestnut StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block137
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class45
Description1.5SCB
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$306,700
63%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,387+1.9%
2024$11,178+5.6%
2023$10,585+1.6%
2022$10,414+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 12279, Page 3182

Property Sale

Sale
$44,262
DeedBook 5906, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1956