Skip to content

45 Wilfred Street(Unit C0034)West Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block140.02
Lot61.01
QualifierC0034
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class35
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,700
46%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+1.9%
2024$5,977+5.6%
2023$5,660+1.6%
2022$5,569+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft732DeedBook 20190, Page 39612

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6269, Page 564

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 5006, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1968