Skip to content

45 Wilfred Street(Unit C0028)West Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block140.02
Lot61.01
QualifierC0028
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class35
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage732
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,700
46%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+1.9%
2024$5,977+5.6%
2023$5,660+1.6%
2022$5,569+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft732DeedBook 20210, Page 19319

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft732DeedBook 20170, Page 49668Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 5006, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1968