Skip to content

46 Wilfred StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1897

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block146
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
38%
Improvement Value:$322,400
62%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,007+1.9%
2024$10,805+5.6%
2023$10,232+1.6%
2022$10,067+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,951DeedBook 12537, Page 3667

Property Built

Built

Year Built: 1897