Skip to content

66 Mississippi AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 1993

Property Information

Block146
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,300
38%
Improvement Value:$293,900
62%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,874+1.9%
2024$11,656+5.6%
2023$11,037+1.6%
2022$10,860+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5249, Page 110

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5164, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1928