Skip to content

5 James CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block146
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0066

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,614
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
38%
Improvement Value:$269,900
62%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,954+1.9%
2024$11,734+5.6%
2023$11,111+1.6%
2022$10,933+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,614DeedBook 5522, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1930