Skip to content

8 Fairmount TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block148
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,300
47%
Improvement Value:$307,000
53%
Total Assessment$575,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,834+1.9%
2024$12,599+5.6%
2023$11,930+1.6%
2022$11,738+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000

To:

DeedBook 20240, Page 72560

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20170, Page 52449Recorded6/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1906