Skip to content

99 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1905

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block141
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
38%
Improvement Value:$268,900
62%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+1.9%
2024$12,930+5.6%
2023$12,243+1.6%
2022$12,047+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20220, Page 68025

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20170, Page 54437Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6091, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1905