Skip to content

59 Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block148
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,568
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
42%
Improvement Value:$255,900
58%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+1.9%
2024$11,003+5.6%
2023$10,419+1.6%
2022$10,252+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5484, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1926