Skip to content

11 Fundus RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1936

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block153
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,908
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,200
40%
Improvement Value:$337,600
60%
Total Assessment$563,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,115+1.9%
2024$16,801+31.9%
2023$12,740+1.6%
2022$12,535+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 20210, Page 25988

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5378, Page 457

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5130, Page 187

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4925, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1936