Skip to content

26 Beasley StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block154
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,309
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
35%
Improvement Value:$272,700
65%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,178+1.9%
2024$9,991+5.6%
2023$9,461+1.6%
2022$9,309+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$233,500

To:

Sq Ft1,309DeedBook 12314, Page 2656

Property Built

Built

Year Built: 1963