Skip to content

88 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$424,500
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0074
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionA1/1925/2BIG
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
45%
Improvement Value:$297,500
55%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,403+1.9%
2024$16,102+5.6%
2023$15,248+1.6%
2022$15,003+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$424,500

To:

Sq Ft1,809DeedBook 20211, Page 26673

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 6090, Page 770

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5556, Page 865

Property Sale

Sale
$208,616
DeedBook 5341, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1993