Skip to content

60 Clarken DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block155.22
Lot42.01
QualifierC0237
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0085

Building Details

Building Class17
DescriptionB
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$282,700
54%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,584+1.9%
2024$13,334+5.6%
2023$12,627+1.6%
2022$12,424+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,563DeedBook 20240, Page 24606

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,563DeedBook 20200, Page 60220Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 12110, Page 5866

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 5814, Page 820

Property Sale

Sale
$210,525
DeedBook 5411, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1993