Skip to content

8 Murphy CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1984

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block158
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,806
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,500
38%
Improvement Value:$618,000
62%
Total Assessment$999,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,881+1.9%
2024$24,425+5.6%
2023$23,128+1.6%
2022$22,757+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,806DeedBook 20211, Page 26669

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,806DeedBook 20170, Page 91789Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4851, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1984