Skip to content

11 Edgewood Avenue NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block158
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,280
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
46%
Improvement Value:$377,500
54%
Total Assessment$705,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,481+1.9%
2024$17,160+5.6%
2023$16,249+1.6%
2022$15,988+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000

To:

Sq Ft2,274DeedBook 12507, Page 1279

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6146, Page 643

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5318, Page 846

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5260, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1964