Skip to content

12 Murphy CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1985

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 31, 1985

Property Information

Block158
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,658
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$369,400
42%
Improvement Value:$500,600
58%
Total Assessment$870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,080+1.9%
2024$23,638+5.6%
2023$22,384+1.6%
2022$22,024+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,658DeedBook 4875, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1985