Skip to content

7 Murphy CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block158
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,054
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,300
36%
Improvement Value:$618,800
64%
Total Assessment$970,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,209+1.9%
2024$24,746+5.6%
2023$23,433+1.6%
2022$23,056+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$396,000

To:

DeedBook 5273, Page 695

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 4892, Page 694

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1985