Skip to content

96 Arverne RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block158
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,444
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
38%
Improvement Value:$515,800
62%
Total Assessment$835,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,682+1.9%
2024$21,284+5.6%
2023$20,155+1.6%
2022$19,831+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 4913, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1986