Skip to content

22 1/2 Kingsley StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block15
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0024

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,542
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,700
32%
Improvement Value:$468,900
68%
Total Assessment$694,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,565+1.9%
2024$15,279+5.6%
2023$14,468+1.6%
2022$14,236+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 5203, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1928