Skip to content

745 Northfield Avenue(Unit C0003)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$212,718
Last Sale Date
Jun 27, 1986

Property Information

Block166
Lot13
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
Description2SB/1758
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage---
Acreage13.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
31%
Improvement Value:$330,000
69%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,232+1.9%
2024$14,953+5.6%
2023$14,159+1.6%
2022$13,932+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,718

To:

DeedBook 4948, Page 876