Skip to content

5 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block166
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,342
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,400
54%
Improvement Value:$245,200
46%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+1.9%
2024$12,238+5.7%
2023$11,575+1.7%
2022$11,385+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,342DeedBook 6068, Page 941

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5601, Page 238

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4963, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1941