Skip to content

17 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block166
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,497
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,100
52%
Improvement Value:$269,800
48%
Total Assessment$561,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,403+1.9%
2024$14,139+5.6%
2023$13,389+1.6%
2022$13,173+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932