Skip to content

6 Korwel Circle EastWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block166
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,649
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,700
47%
Improvement Value:$341,000
53%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+1.9%
2024$13,766+5.6%
2023$13,036+1.6%
2022$12,826+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,649DeedBook 5676, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1956