Skip to content

38 Korwel Circle WestWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block166
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,200
43%
Improvement Value:$372,700
57%
Total Assessment$653,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+1.9%
2024$14,737+5.6%
2023$13,955+1.6%
2022$13,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20230, Page 54957

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,240DeedBook 20230, Page 22349Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,240DeedBook 20220, Page 73647Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957