Skip to content

359 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block168
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
37%
Improvement Value:$581,500
63%
Total Assessment$925,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,373+1.9%
2024$19,017+5.6%
2023$18,008+1.6%
2022$17,719+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926