Skip to content

1450 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 1, 1993

Property Information

Block168
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings0
ZoningR-2
Sq Footage41,224
Acreage4.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,405,400
42%
Improvement Value:$3,301,600
58%
Total Assessment$5,707,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$174,235+1.9%
2024$171,036+5.6%
2023$161,960+1.6%
2022$159,356+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft41,224DeedBook 5262, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1972