Skip to content

64 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0097
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2267/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,267
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
44%
Improvement Value:$342,900
56%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,579+1.9%
2024$17,256+5.6%
2023$16,341+1.6%
2022$16,078+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000

To:

Sq Ft2,267DeedBook 20220, Page 10335

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12370, Page 5152

Property Sale

Sale
$574,000
DeedBook 12086, Page 5099

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6267, Page 311

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5867, Page 638

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5032, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1987