Skip to content

99 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$296,703
Last Sale Date
Mar 23, 2024

Property Information

Block179
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0133

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,060
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,900
44%
Improvement Value:$394,900
56%
Total Assessment$701,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,108+1.9%
2024$15,813+5.6%
2023$14,973+1.6%
2022$14,733+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$296,703
Sq Ft3,060DeedBook 20250, Page 60877Recorded9/25/2025

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,422DeedBook 20220, Page 99089

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5314, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1968