Skip to content

355 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1908

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 13, 2004

Property Information

Block17
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,269
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,200
40%
Improvement Value:$301,700
60%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+1.9%
2024$9,913+5.6%
2023$9,387+1.6%
2022$9,236+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,269DeedBook 6106, Page 894

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5369, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1908