Skip to content

365 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block17
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF7G
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,741
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,100
39%
Improvement Value:$375,500
61%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,696+1.9%
2024$13,445+5.6%
2023$12,731+1.6%
2022$12,526+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,741DeedBook 12374, Page 4147

Property Built

Built

Year Built: 1900