Skip to content

367 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block17
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,900
39%
Improvement Value:$412,100
61%
Total Assessment$681,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,115+1.9%
2024$12,874+5.6%
2023$12,191+1.6%
2022$11,995+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,816DeedBook 12445, Page 8483

Property Built

Built

Year Built: 1921