Skip to content

10 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block17
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
21%
Improvement Value:$292,100
79%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+1.8%
2024$7,176+5.5%
2023$6,802+1.6%
2022$6,694+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,076DeedBook 20210, Page 89394

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6369, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1911