Skip to content

87 Riggs PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block21
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,800
50%
Improvement Value:$218,400
50%
Total Assessment$435,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,036+1.9%
2024$10,833+5.6%
2023$10,258+1.6%
2022$10,093+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20250, Page 6482

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5458, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1921