Skip to content

93 Riggs PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block21
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,701
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,000
49%
Improvement Value:$234,700
51%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+1.9%
2024$11,090+5.6%
2023$10,502+1.6%
2022$10,333+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,701DeedBook 20240, Page 49399

Property Sale

Sale
$291,700
DeedBook 6134, Page 381

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 5251, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1921