Skip to content

89 Riggs PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block21
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class28
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,626
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,200
56%
Improvement Value:$154,800
44%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+1.9%
2024$9,334+5.6%
2023$8,839+1.6%
2022$8,697+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,626DeedBook 6069, Page 504

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5817, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1911